'Koronavirüs Testi İçin 4.000 TL İstediler' Dedi: Öfkelenen Vatandaş Hastaneye Araçla Girdi!

Esenyurt'ta koronavirüs testi tartışması esnasında öfkelenen birey ciple daima hastane kapısına çarptı. O anlar kameralara yansıdı.

Olay dün akşam saat 19.00 sıralarında Esenyurt'ta bulunan bir özel hastanede meydana geldi.

'Koronavirüs Testi İçin 4.000 TL İstediler' Dedi: Öfkelenen Vatandaş Hastaneye Araçla Girdi!

Esenyurt'ta koronavirüs testi tartışması esnasında öfkelenen birey ciple daima hastane kapısına çarptı. O anlar kameralara yansıdı.

Olay dün akşam saat 19.00 sıralarında Esenyurt'ta bulunan bir özel hastanede meydana geldi.

s-e05686ccd405f9dad080714782838f660d45ce
İddiaya tarafından Mahmut G. öksürük ve nefes darlığı şikayetiyle evinin yakınında bulunan bir özel hastaneye başvurdu. Görevlilere koronavirüse yakalandığından şüphelendiğini söyledi.  Bunun üzerine görevliler Güleryüz'ü vezneye yönlendirdi. Vezneye dışarı giden Güleryüz'ün iddiasına tarafından kendisinden ücret istendi.

Bunun üzerine tartışma çıktı. Öfkeyle dışarı meydana çıkan adam, aracıyla hastane kapısından içeri girmeye çalıştı.

s-5f3785d7ae2349aa487c98d84d8fb24e5bf5bd
Mahmut G. ağabeyine ait ciple hastane kapısına çarptı. Geri manevra yaparak tekrar kapıya çarpan adam camların kırılmasına niçin oldu. Yaşanan bütün bu anlar hastane içerisinde büyük paniğe neden oldu. Olay anı saniye saniye vatandaşlar göre cep telefonuyla kaydedildi. Güleryüz'de kendi cep telefonuyla görüntü çekerek hastane yetkililerine tepki gösterdi. Hastanenin emniyet görevlileri duruma müdahale ederek, Güleryüz'ü cipten indirerek polisi çağırdı. Olay yerine gelen polis ekipleri öfkeli adamı gözaltına alırken, cipte çekiciye yüklenerek otoparka götürüldü.

'Ben de sinirlendim aracımla girdim'

s-b6fe1eed918cdbcfe98c634aee4e94c26f5a07
Yaşanılan olayı anlatan ve pişman olduğunu söyleyen Mahmut Güleryüz, " İki üç gündür öksürüğüm vardı.  Öksürüğüm geçmedi. Geçmeyince de kovid-19 testi için hastaneye gittim. Bana en yakın hastane buydu. Deneme için ödenti talep ettiler benden. 'Biz de şüpheleniyoruz tomografi çekilecek' dediler. Ondan sonradan ödeme yerine geçince 4 bin lira hesap çıkardılar. Bu tutarı ödeyecek gücüm olmadığını söyledim. Tv'lerde de söylediler 'ücretsiz yapılması gerekiyor' denildi. Sinirlendiğim için' arabayla girerim beni ciddiye alın' dedim. Bana 'ne yaparsan yap' dediler. Ben de sinirlendim aracımla girdim. Yapmaman gerekirdi fakat o lahza sinirle yaptım. Pişmanım yapmamam gerekirdi " diye konuştu. Polis merkezindeki ifadesinin ardından adliyeye sevk edilen Güleryüz savcılık sorgusunun gerisinde hür kaldı.Kaynak: DHA

İşte o anlar:

İşte o anlar:İşte o anlar:

bu arada olayın meydana geldiği özel hastaneden yazılı tanımlama yapıldı.

s-93ed776444e242e13e5fda46665732338ad54b
Açıklama şu şekilde:"28.04.2020 tarihinde hastanemizde gerçekleşen şiddete dayalı olayla ilgili kamuoyunu içten bilgilendirmek namına tarafımızdan bir yorumlama yapma gereği doğmuştur.  Afiyet Bakanlığı yönetiminde koronavirüs salgını sebebiyle oluşturulan algoritmaya göre, herhangi bir özel hastaneye başvuran hastaların muayene ve tetkikleri yapıldıktan sonradan COVID-19 tanısı konulması halinde süreç her tarafında oluşan ve oluşacak bütün masrafları Sosyal Emniyet Kurulu göre karşılanmakta, hastadan herhangi bir ödenti alınmamaktadır. 28.04.2020 tarihinde, saat 19.00 civarında gerçekleşen laf konusu olayda; ilgili şahıs hastanemizin acele servis birimine gelerek ve herhangi bir maddesel COVID-19 belirtisine sahip olmadığı halde, COVID-19 tanısı için gerekli testlerin yapılmasını istemiştir. O sırada acele servis birimimizde görevli hekimimiz gerekli muayeneyi yaptıktan sonra COVID-19'a ilişkin bir belirti gözlemlemediğini ama istediği takdirde gerekli tetkik ve tahlillerin yapılabileceğini aktararak, şahsı ivedi servis birimimizim bankosuna yönlendirmiştir. O sırada bankoda tahsis yapan alıştırma arkadaşlarımız şahsa ilgili algoritma doğrultusunda uygulanması gereken süreci anlatmış, ilgili tetkik ve tahlillerin masrafı kendisine bildirerek onayını istemiştir"

"ŞİKAYETÇİ OLUNMUŞ VE KONU YARGIYA İNTİKAL ETMİŞTİR" 

"Masrafın telaffuz edilmesiyle birlikte, kişi beklenmeyen bir biçimde sözlü şiddete başvurmuş, hastanemizde sürdürülen afiyet hizmetlerinin aksamasına ve acil servis birimimizde tedavi bölge/almaya hazırlanan hastalarımızı can sıkıcı davranışlarda bulunmaya başlamıştır. Kişi ilgili görevlilerimizin uyarılarına aldırış etmeden, acele servis kapısından çıkarak binamızın otopark kısmında duran özel aracına binmiş ve zarar verme kastıyla binamızın girişine birkaç kez çarparak, binamızda maddesel zarara, keza hem personelimizde ayrıca de hastalarımızda nefret edilen şey ve paniğe niçin olmuştur. bu nedenle 155 aranarak polis çağrılmış ve saldırgan kişi gelen polis ekipleri eşliğinde karakola götürülmüştür. Şahıs hakkında davacı olunmuş ve konu yargıya intikal etmiştir.  Pandemi süreci sebebiyle büyük özveriyle, gece-gündüz demeden toplum sağlığı için çalışan bizler laf konusu olayın yaşanması sebebiyle duyduğumuz büyük üzüntüyü paylaşır, hem şiddete maruz bırakılan personelimiz ayrıca de o sırada hastanemizde bulunan ve ilgili şahsın yaşattığı dehşete şahitlik eden hastalarımız adına yasal sürecin takipçisi olacağımızı bilginize sunarız. Bu olayın sıhhat kurumlarında yaşanan son şiddet vakası olmasını diliyor, giderken bütün toplumumuzu bir kez daha "Sağlıkta şiddete hayır demeye çağırıyoruz."