Koronavirüs nefret edilen şey ölçeği araştırması: Kadınlar, erkeklerden daha artı korkuyor

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı öğretim üyelerinin 7 bölgede 668 kişi üzerinde yaptığı koronavirüs dehşet ölçeği araştırma sonuçlarını, Araştırma başkanı Prof. D. Bülent Dilmaç yorumladı. Dilmaç'a

Koronavirüs nefret edilen şey ölçeği araştırması: Kadınlar, erkeklerden daha artı korkuyor

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı öğretim üyelerinin 7 bölgede 668 kişi üzerinde yaptığı koronavirüs dehşet ölçeği araştırma sonuçlarını, Araştırma başkanı Prof. D. Bülent Dilmaç yorumladı. Dilmaç'a göre kadınlar, virüsten analık içgüdülerinden dolayı erkeklerden daha pozitif korkuyor. Gençlerin de risk grubundaki yaşlılar değin nefret taşıdığını ortaya koyan araştırma, idareli düzey farklılığına sahip insanlarda ise büyük farklar tespit etmedi.

7 BÖLGEDE ARAŞTIRMA YAPILDI

Necmettin Erbakan Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Bülent Dilmaç, Dr. Abdulkadir Haktanır ve Dr. Tolga Seki, koronavirüs korkusunun belirlenmesi ve kişilerin psikolojik tedavi planına kılavuzluk etmesi nedeniyle 7 bölgede öbür illerde 668 birey üzerinde bir araştırma yaptı. Yapılan araştırmada kadınların, erkeklerden daha artı koronavirüsten korktukları ortaya çıktı.

"YAŞLILAR DEK GENÇLER DE KORKUYOR"

Prof. Dr. Bülent Dilmaç araştırma ile ilgili şunları söyledi: "Salgınının birincil vakası ülkemizde 11 Mart'ta görüldü. Biz de bunun üstüne Türkiye genelinde 7 bölgede öbür illerden 668 kişiden kısa sürede data toplayarak salgın psikolojisini ahali üzerinde oluşturmuş olduğu korkuların araştırılmasına yönelik bir çalışma yaptık. Esas hedef, bir nefret edilen şey ölçeğini kendi dilimize, kendi ülkemize uyma süreci gerçekleştirdik. Bunun yanına da bambaşka değişkenler açısından ne cins etkileri var, bunlar üzerinde durduk. İlginç bulgular var. 65 yaş üstü yaş grubu dikkat edilmesi gereken bir yaş grubu fakat şunu da gördük, gençler de benzer korkuya sahip. Bu sadece tehlike grubu olmasına veya 65 yaş üstü olmasına gerek değil. Burada bununla beraber gençlerin de öbür nefret edilen şey içinde olduklarını gördük."

KADINLAR SALGINDAN DAHA FAZLA KORKUYOR

Dilmaç, açıklamalarına şu şekilde devam etti: "Bir diğer kayda değer belirti, kadın ve erkek cinsiyet bağlamında bir farklılaşma var mı? diye baktık. Kadınların erkeklere oranla biraz daha fazla salgın korkusu olduğunu gördük. Eğitim düzeyi ile ilgili herhangi bir değiştirme olmadığını, eğitim düzeyinde yüksek öğretim mezunu da ortaokul, ilkokul mezununun da herhangi bir metamorfoz olmadığını, tüm eğitim kademelerinden mezun olan insanların da aynı oranda bir korku sergilediklerini gördük."'

EKONOMİK DÜZEYE SAHİP KİŞİLERDE ÇOK AYRIM YOK

Ekonomik düzeyde de çok farklı bir sürecin yaşanmadığını gösteren Prof. Dr. Dilmaç, "Orta düzeydeki ekonomik geliri olan insanların yüksek düzeydekilere göre azıcık daha korkularının pozitif olduğunu gördük. Sosyal yalıtım bu pandemi salgının en minimize edecek düzeydeki tedbirlerden bir tanesine. 50 günden fazladır bu sosyal izolasyon uygulanıyor. Bunun sürecini düşündüğümüz vakit bir kayıp yok, bununla birlikte bir kazanç. Konut, güvenilir bir alan. Bu noktada biraz daha katlanmak, hassasiyet uygulamak gerekiyor. Böyle olursa ben kısa sürede bu süreci atlatabileceğimizi düşünüyorum" dedi.

"KORKULAR, TEDBİRLERLE AZALIR"

Salgınla ilgili belirsiz bir süreç olduğu için kaygı ve korkunun oluştuğunu bildiren Prof. Dilmaç, "Vesvese gerçekleştiriyoruz. Çünkü, besbelli süresiz bir işlem var. Neye aleyhinde bir savunma gerçekleştireceğiz bununla ilgili önemli bir endişe yaşadığımız için bu elbette ama kaygıya yol açıyor. Lakin alınan tedbirler bu kaygıyı en üye indirme noktasında bizlere asistan oldu. hemen aşıyla ilgili bir gelişim süreci gerçekleşmediği için millet bu noktada acelecilik. Lakin bu endişe fazla sıradan bir endişe. zaman zaman bu korkuya dönüşebiliyor. Bizim araştırma bulgularında da bunu gördük. Reel anlamda korkular oluşmaya başlamış. Bu korkular tedbirlerle azalacaktır. Tedbirleri bütün anlamıyla uygularsak, bunu sosyal yalıtım ve uzaklık noktasında tam anlamıyla uygularsak kısa süre içerisinde çift haneli rakamlara ineceğimizi düşünüyorum. Bundan Böyle yeni bir yaşam tarzı ortaya çıkacak. Bu süreçte eskiye dönüşten ziyade yeni bir yaşam tarzı belirleyip sağlıklı tehlikesiz bir yaşam çizgisi elde etmemiz gerekiyor. Aşıların çıkması, tedavi süreçli ilaçların çıkması sonrasında da bu korkunun ağır ağır yenileceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

"KADINLARIN DAHA POZITIF KORKMASI, ANNELİK İÇGÜDÜSÜNDEN OLABİLİR"

Kadınların erkeklere oranla salgından korkmalarının nedenlerinden bir tanesinin ise anneliğin verdiği içgüdü olduğunu bildiren Dilmaç, açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı: "Kadınların azıcık daha fazla korkmalarının nedeni, kadınlardaki görüntü açılarının farklı olması, hassasiyetleri noktasında analık güdüsünden kaynaklı olabilir. Kadınlarımızdaki endişe sürecinin fazla olması bugün literatürde de bu süreçleri görüyoruz, daha hassas noktasında, anne olma noktasında, ebeveyn olmaları anneliğin verdiği güdülerle çocuklarını koruma süreci yaşadığı için erkeklere kadar biraz daha fazla olduğunu görüyoruz"

Koronavirüs korku ölçeği araştırması: Kadınlar, erkeklerden daha fazla korkuyor

Kaynak: DHA