İngiltere, koronavirüs saptama etmesi için köpek eğitecek

İngiltere'de belirtiler ortaya çıkmadan insanlardaki koronavirüsün saptama edilmesi için acayip bir yol denenecek. Koku alma duyularına güvenilen köpeklerin, numunelerle eğitilerek bu noktada virüsü tespit edip edemeyecekleri araştırılacak. Devlet dest

İngiltere, koronavirüs saptama etmesi için köpek eğitecek

İngiltere'de belirtiler ortaya çıkmadan insanlardaki koronavirüsün saptama edilmesi için acayip bir yol denenecek. Koku alma duyularına güvenilen köpeklerin, numunelerle eğitilerek bu noktada virüsü tespit edip edemeyecekleri araştırılacak. Devlet destekli araştırmaya 500 bin sterlin fon ayrıldı.

500 BİN STERLİN FON SAĞLANDI

Sıhhat Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya tarafından, özel olarak eğitilecek köpekler, virüsle ilgili yeni bir araştırmanın parçası olacak. Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu, Durham Üniversitesi ve Tıbbi Tanı Köpekleri adlı araştırma merkezinin iş birliği oluşturacağı çalışmaya, devlet de 500 bin sterlinlik fon sağlayacak. Çalışmada; kanser, sıtma ve parkinson gibi hastalıkları tanı edebilen köpeklerin, semptom göstermeseler bile koku örneklerinden insanlarda koronavirüsü tespit edip edemeyeceği araştırılacak.

6 KÖPEK NUMUNELERLE EĞİTİLECEK

Çalışmanın birincil aşamasında, koronavirüs içeren ve taşımayan kişilerden koku numuneleri toplanacak. daha sonra 6 köpek, numunelerden virüsü saptama edebilmeleri için kapsamlı bir eğitime tabi tutulacak. Başarılı olunması durumunda köpekler, salgınla mücadelede kullanılacak.

"KESİNLİK ORANI ÖNEMLİ"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sağlık Bakanı Yardımcısı James Bethell ise, çalışmanın virüsü saptama etmede seri netice almak açısından önemli olduğunu belirterek, "Katiyet oranı kayda değer. Bu yüzden de bu test, bize 'Kovid köpekleri'nin virüsü güvenilir bir şekilde saptama edip edemeyeceğini ve yayılmasını durdurmada etkili olup olamayacağını söyleyecek." dedi.

İngiltere, koronavirüs tespit etmesi için köpek eğitecek

Kaynak: AA