Doğal sit alanına raylı sistem döşeyerek araç gereç taşıyıp kaçak villa diktiler

Antalya'nın Demre ilçesinde, koruma altındaki birinci derece doğal sit alanında, koronavirüs salgını sürecinde 48 saatte yapıldığı belirlenen firari villanın, üretim fotoğrafları ortaya çıktı. Koronavirüs salgını yasak

Doğal sit alanına raylı sistem döşeyerek araç gereç taşıyıp kaçak villa diktiler

Antalya'nın Demre ilçesinde, koruma altındaki birinci derece doğal sit alanında, koronavirüs salgını sürecinde 48 saatte yapıldığı belirlenen firari villanın, üretim fotoğrafları ortaya çıktı. Koronavirüs salgını yasaklarının olduğu dönemde yapılan villanın malzemelerinin, kayıklarla adaya getirilip raylı vinçlerle taşındığı belirlendi.

Demre'ye bağlı Kekova Koyu'ndaki birinci derece doğal sit sınırları içinde korunması gereken kültür varlığı olan, yapılaşmanın kesinlikle yasaklanmış olduğu Koyun Adası'nın karşısına yapılan villa, Demre Belediyesi ekiplerince mühürlendi. Demre'nin Üçağız Mahallesi'nde 1304 metrekarelik zilyetliği olan, içinde 1990 yapımı 98,50 metrekarelik ev ve zeytin ağaçları bulunan, ama yapılaşmanın kesinlikle yasaklanmış olduğu arazinin, mirasçıları tarafından İstanbul'da yaşayan kişiye satıldığı belirlendi.

BEYANLA YAPI KAYIT BELGESİ ALINMIŞ

Bu birey kadar yapılaşmanın yasak olduğu, muhakkak korunması gereken alandaki yapıya, 7 Kasım 2018 tarihinde, beyana dayalı, yapı kayıt belgesi alındığı tespit edildi. Bu yapının sonradan 6 Nisan 2020'de noter kanalıyla M.A. adlı kişiye devredildiği belirlendi. Koronavirüs salgını sürecinde yıkılan yapının yerine ise çelik konstrüksiyon ve ahşap balkonlu villa yapı edildiği tespit edildi. Bitme aşamasına gelen villa, Sahil Emniyet ekipleri gözetiminde Demre Belediyesi ekipleri göre mühürlendi.

ADAYA RAYLI VİNÇ KURULMUŞ

Çivi çakılmasının zeka yasaklanmış olduğu adada 48 saatte tamamlanan villanın, nasıl bu dek kısa sürede bitirildiğinin detayları da ortaya çıktı. Villa yapımında yaklaşık 15 kişinin çalıştığı, çelik konstrüksiyon ve ahşap malzemelerin bölgeye kayıklarla taşındığı belirlendi. Tekne bağlama rıhtımından villanın olduğu yaklaşık 30 metre yukarıya da raylı vinç sistemi yapıldığı fotoğraflarla belgelendi. Tekneyle adaya getirilen malzemelerin, raylı vinçle yukarı çekildiği, çalışanların da aralıksız çalışmayla villayı 48 saatte tamamladığı anlaşıldı. Villa yapımı ihbarını bölge Demre Belediyesi ekiplerinin, inşaat çalışanlarını, mühürleme işleminden iki gün önce uyardığı da ortaya çıktı.

SOSYAL MESAFE UNUTULDU

Raylı vinç sisteminin yer aldığı fotoğraflarda, çalışanların adaya getirilen malzemeleri alıp, villanın olduğu noktaya raylarla zahmetsizce taşıdığı belirlendi. Koronavirüs salgını tedbirleri zarfında İçişleri ve Sağlık Durumu bakanlıklarının, maske kullanımı ve sosyal mesafe ile ilgili genelgeleri de villanın yapımında göz ardı edildi. Villa yapımında görev bölge çalışanların maske kullanmadığı, sosyal mesafe kuralını da hiçe saydığı resim karelerine yansıdı.

"YAPIYI YIKACAĞIZ"

Demre Belediye Başkanı İYİ Partili Okan Kocakaya, "Us alır gibi değil. Adamlar şüphesiz yapılaşmanın yasak olduğu, korunması gereken kültür varlığı olan bölgeye villa yapı ediyor. Bahşedilen yapı tescil belgesi de geçerli değil. Beyana dayalı olduğu için gözden kaçmış. Bu bölgede yapı tescil belgesi verilmesi olanaksız. Yer hazine arazisi. Tapusu da değil. Üçağız Mahallesi'nde evine çivi çakan vatandaş duruşma kapısında sürünüyor. Adamlar 3 gün içinde 'Elimizde yapı tescil belgesi var' diyerek 15- 20 işçi çalıştırarak, kaçak malzeme taşıyarak, villa inşa ediyor. Yasal süreci tamamlayarak bu yapıyı yıkacağız" dedi.

"YIKIM EKİBİ TEKNELERLE GİDECEK"

Başkan Kocakaya, binanın duvarında yapı kayıt belgesinde adı görünen kişinin İstanbullu olduğunu belirterek, "Kim olduğunu bilmiyoruz, 3 jurnal yasal süreleri var" dedi.Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun da konuyu yakinen peşine düşüp takip ettiğini vurgulayan Başkan Kocakaya, "İmar Kanunu, Kıyı Kenar Kanunu'na aykırı yapılan bu villa için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da devrede. 3 gün içerisinde yıkımı kendileri yapmazsa, bizim ekiplerimiz teknelerle o bölgeye gidip yıkımı yapacak. Zilyetli bir arazi burası, öbür beyanlardan bile hüküm giyebilirler. Ramazan Bayramı öncesi yıkımı yapmış oluruz. Yapım aşamasında uyarmamıza karşın pazar günü sabahın birincil ışıklarına dek çalışıp bitirmişler. Sahil Emniyet bile uyarmış. Sit alanlarının, kıyılarımızın korunması için asla taviz vermeyeceğiz" diye konuştu.

ENCÜMEN YIKIM KARARI ALDI

Demre Belediyesi encümeni, firari yapılan villa için afet kararı aldı. Hukuki süre gereği 3 günlük vakit içinde çelik konstrüksiyon yapının yapanlar göre eski haline getirilmesi isteniyor. Demre Belediyesi encümeni ayrıca kaçak yapıdan dolayı villa sahibine yönetimle ilgili para cezası kesecek ve İmar Kanunu, Kıyı Kenar Kanunu'na muhalefetten Demre Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda da bulunacak.

Sofralık Doğal Fermente Siyah Zeytin

Ramazan Bayramı nedir? Ramazan Bayramı ile ilgili hadis ve ayetler neler? Ramazan Bayramı'nda alınacak hediyeler ve bayrama özel gıda tavsiyeleri nelerdir?

Doğal sit alanına raylı sistem döşeyerek malzeme taşıyıp kaçak villa diktiler

Kaynak: DHA