ABD'li işyeri koronavirüse karşı yüzde yüz etkili antikor geliştirdiklerini duyurdu

Fox News'de bulunan habere kadar, California merkezli "Sorrento Therapeutics" adlı firma Kovid-19 virüsüne karşısında buldukları antikoru açıkladı.

Işyeri keşfettikleri STI-1499 adlı antikorun Kovid-19 virüsünü

ABD'li işyeri koronavirüse karşı yüzde yüz etkili antikor geliştirdiklerini duyurdu

Fox News'de bulunan habere kadar, California merkezli "Sorrento Therapeutics" adlı firma Kovid-19 virüsüne karşısında buldukları antikoru açıkladı.

Işyeri keşfettikleri STI-1499 adlı antikorun Kovid-19 virüsünü yüzde yüz engellediğini savunurken, laf konusu antikor tedavisinin Kovid-19 aşısı piyasaya çıkmadan aylar önce hazır olabileceğini belirtti.

"YÜZDE YÜZ ÇÖZÜM SUNUYOR"

Konuya dair Fox News'e açıklamalarda yer alan firma CEO'su Dr. Henry Ji, "Tedavinin olduğunu ve yüzde yüz çözüm sunduğunu vurgulamak istiyoruz. Vücudunuzda nötrleştirici antikor varsa, sosyal mesafeye ihtiyacınız yoktur. Hayatı korkmadan normale döndürebilirsiniz." ifadelerini kullandı.

VİRÜSÜN VÜCUDA GİRİŞİNİ ENGELLİYOR

Dr. Ji, geliştirme sürecinde son 10 yıldır topladıkları milyarlarca antikoru test ettiklerini ve aralarında yerinde olan yüzlerce antikorun Kovid-19 virüsüne karşı direnç gösterdiğini hatta vücuda girişini engellediğini belirtti. Söz konusu antikorların içinde bilhassa bir tanesinin virüsün dinç hücrelere bulaşmasını yüzde yüz engellediğini fark ettiklerini kaydeden Ji, "Antikor, bir virüsün vücuda girişini engellediği süre o virüs hayatta kalamaz. Hücreye giremezlerse çoğalamazlar. Yani, virüsün hücreyi ele geçirmesini önlersek, virüs sonunda ölür. Karoser da bu virüsten temizlenir. STI-1499 antikoru, virüsün etrafını sararak vücuttan dışarı atılmasını sağlıyor." değerlendirmesinde bulundu.

"BU EN İYİ ÇÖZÜM"

Dr. Ji, hem antikorun ast etkisi olmadığından koruyucu tedavi olarak kullanılabileceğini ve geliştirilebilecek herhangi bir aşıdan daha etkili olabileceğini ileri sürdü. Ji, "Bu en iyi çözümdür. Aşı yapmanın amacı nötralize edici bir antikoru yaymaktır. Haliyle sizde zaten böyle bir antikor bulunuyorsa aşı ile dağıtılana ihtiyacınız yoktur." dedi.

UZMANLAR ŞÜPHEYLE YAKLAŞTI

Covi-Shield olarak adlandırılan kokteyl, üç öbür antikordan oluşacak ve ABD Yiyecek ve İlaç İdaresi (FDA) onayını alırsa ilk etapta Kovid-19 hastaları ve işe dönen insanlara uygulanacak. Diğer yanlamasına, bazı uzmanlar ise firmanın iddialarına göze çarpan ederek, "Bu kadar kısa bir vakit içinde yüzde yüz çözümden bahseden söylemlere yüzde yüz şüpheyle yaklaşın." uyarısı yaptı.

ABD'li firma koronavirüse karşı yüzde yüz etkili antikor geliştirdiklerini duyurdu

Kaynak: AA