15 ilde sokağa çıkma kısıtlaması bu gece başlıyor: Hangi işletmeler, kaça değin açık olacak?

İçişleri Bakanlığı, bu gece saat 24:00'dan itibaren dört gün süreyle Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak'ta uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması öncesi bir

15 ilde sokağa çıkma kısıtlaması bu gece başlıyor: Hangi işletmeler, kaça değin açık olacak?

İçişleri Bakanlığı, bu gece saat 24:00'dan itibaren dört gün süreyle Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak'ta uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması öncesi bir takım hatırlatmalarda bulundu.

İçişleri Bakanlığı Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak elde etmek üzere toplam 15 ilde sokağa çıkma kısıtlamasının bu gece saat 00.00 itibariyle başlayacağını ve kısıtlamanın 19 Mayıs salı günü saat 00.00'da sona ereceğini açıkladı.

BUGÜN MARKETLER 23.00'A DEK AÇIK

Bakanlıktan yapılan açıklamaya tarafından, sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde bugün market, bakkal, manav ve kasaplar saat 23.00'a kadar faaliyetlerine devam edecek. 16 Mayıs Cumartesi ve 17 Mayıs Pazar günü ise market, bakkal, manav, kasaplar ve online satış yapan işletmeler de kapalı olacak. Kısıtlamanın olduğu pazartesi ve salı günleri ise market, bakkal, manav ve kasaplar 10.00- 16.00 saatleri aralarında etkinlik gösterebilecek. Bu günlerde vatandaşlar, 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve aşağı bulunanlar hariç elde etmek üzere, gerekli ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı almak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav ve kasaplara gidip gelebilecek.

EKMEK ÜRETİMİ YAPAN YERLER AÇIK OLACAK

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu cumartesi, pazar, pazartesi ve salı günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/ya da unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu meslek yerlerinin yalnızca ekmek satan bayileri, hem tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri açık olacak. Yeniden bu günlerde tatlı satışı yapan meslek yerleri ve lokanta ve restoran tarzı iş yerleri sadece evlere paket servis biçiminde hizmet sunabilecek.

DENETİMLER SIKILIŞTIRILACAK

Açıklamada, bu gece saat 00.00'da başlayacak sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde saat 23.00'a kadar açık olacak market, bakkal, kasaplarda, vatandaşların aşırılık oluşturmamaları, sosyal uzaklık ve maske takma kurallarına riayet etmeleri koronavirüs ile mücadele dahilinde son derece manâlı olduğu vurgulandı. Bu kapsamda, özellikle bugün saat 15.00 ile 00.00 aralarında vatandaşların yoğun olarak bulunabilecekleri yerler önceden belirlenerek, bu alanlarda sosyal mesafe ve maske takma kuralına karşın denetimlerin sıkılaştırılacağı belirtildi. Denetimlerde, çalışma saatleri her tarafta düzenlenen iş yerlerinin belirlenen saatlerde etkinlik gösterip göstermediği ve kapanış saatlerine riayet edip etmediği, market, fırın, mazot istasyonu ve sanki iş yerlerinde sosyal mesafe kuralı ile marketlerde ve AVM'lerde 10 metrekareye 1 birey düşecek şekilde tip kabulü ve dışında sıra bekleyen kişilerin sosyal uzaklık kuralına uyup uymadığı denetleme edilecek.

KARARA UYMAYANLARA ADLİ YA DA İDARİ İŞLEM UYGULANACAK

Bakanlıktan yapılan açıklamada hem, "4 jurnal sokağa çıkma kısıtlaması bulunan illerimizde, vatandaşlarımızın evlerinde kalarak alınan kararlara riayet etmeleri büyük önem arz etmektedir. Kararlara uymayan vatandaşlarımıza, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve TCK'nın ilgili maddeleri dahilinde adli veya idari operasyon uygulanacaktır. Tedbirlere uyduğumuz sürece koronavirüsle mücadelemizde her gün daha iyi bir noktaya geleceğiz. Vatandaşlarımızın bu engebeli süreçte göstermiş olduğu dayanma ve özveriden dolayı teşekkür ediyoruz" denildi.

15 ilde sokağa çıkma kısıtlaması bu gece başlıyor: Hangi işletmeler, kaça kadar açık olacak?

Kaynak: DHA